Събота, ден за протести. Около 10 000 предимно млади души излязоха на площада пред Народното събрание, за да изразят гражданската си позиция относно търговското споразумение АСТА. „Умности“ се присъедини към протеста и имаше късмета да направи някои от най-добрите снимки на събитието, което можете да разгледате в края на статията.
Защо сме против АСТА?
Първо, за нас АСТА е опит правото да стане от гражданско в частно. Законите трябва да защитават гражданите и техните права на първо място, а не тези на търговците. В случая става дума за „частно тълкуване и частно извличане по частна преценка“ (Доц. Нели Огнянова пред „Капитал“). Освен това „АСТА въвежда разпоредби относно предоставяне на информация за предполагеми нарушения и държавите ще могат да предоставят информация за всяко лице, заемесено в ПРЕДПОЛАГЕМО нарушение“ (отново Нели Огнянова). Освен това: „Европейският икономически и социален комитет в становището си твърди, че основни права (лична неприкосновеност, свобода на информацията, тайна на съобщенията, презумпция за невиновност) са застрашени от разпоредби, силно пристрастни в полза на търговците-разпространители на съдържание.“
Второ, икономическите ползи от АСТА не са доказани, а са предполагаеми. Идеята на АСТА е, че ще бъде възроден един умиращ и морално остарял бизнес модел и заедно с него ще бъдат разкрити старите работни места. Логиката на завръщане в миналото не води до икономически растеж, а по-често до рецесия. В същото време поддръжниците на АСТА мълчат относно милионите работни места, които са открити вследствие на свободата в интернет и последващия възход на социалните мрежи и блогове.
Трето, аргументът, че АСТА няма да доведе до промени на сегашното законодателство увисва във въздуха поради няколко причини. Ако няма да доведе до промени, какъв изобщо е смисълът от него? Ако няма да доведе до промени, защо тогава бе разработен тайно от обществеността? Защо бе обърнат процесът на законотворчество, който започва с публично обсъждане?
Четвърто, бизнес моделът на т.нар. „couch potatos“, който PIPA, SOPA и ACTA защитават (първите два пряко, третият косвено) е моделът на ХХв. Най-големият плюс на интернет са нелинейните медийни услуги, които са и технически в основата на нарушаването на авторските права. Решението в случая не е в забрана на инструмента (интернет). Това е твърде късно. Решението е в смяна на бизнес модела. Стийв Джобс и Apple намериха решение и то се казва iTunes. За пореден път ще цитираме Нели Огнянова: „Все повече хора вярват, че в цифровото общество създаването на условия за творчество не минава през наказания, а през нови бизнес модели и образование за създаване на творческо съдържание. АСТА подменя задачата за избор на справедлив път към обществото на знанието със задача за защита на носителите на права.“
Пето, в българския контектс АСТА звучи страшно. Първо, мнозинството от нашите творци създават изключително посредствено съдържание и това далеч не е от последните десет години насам, за да бъде обяснено с торентите и притатите. Напротив, посредствеността на българската култура до голяма степен е закодирана в основите на комунизма. България няма качествена популярна музика през социализма, което не идва да рече, че България няма хубави гласове, напротив. Иронията е тук, че ние сме талантливи, но не правим хубава поп музика и доказателство за това е слабият ни износ, защото песните освен изкуство са и продукт.
Аргумент на изпълнители със залязваща певческа кариера като Вики от Мастило, Мария Илиева и Дани Милев, че пиратството в интернет убива кариерата им е несъстоятелен поради няколко причини. Първо, именно пиратството поддържа кариерата им жива, защото дава възможност на хората да слушат старите им хубави парчета безплатно. Второ, с единични изключения, българските поп изпълнители не създават качествена музика. Новите им песни са неслушаеми, облечени в слаби като режисура и монтаж клипове. И това не е вследствие на липсата на пари, а на липсата на идеи. Едни от най-силните руски емигрантски песни са родени в мизерия. Най-силните песни в българската фолклорна музика са родени в мизерия. Тези примери обясняват нашия аргумент, че гениалността и успехът на музиката не са пряко свързани с парите. Нашите уважения към добрите продукти на българските изпълнители, но те далеч не са толкова много и тяхната оскъдност не е дело на интернет, а е исторически факт за последните 60 години. Интернет е просто оправдание.
Интернет е просто оправдание, което между другото не чухме от устата на Устата и другите поп-фолк изпълнители. Още веднъж ще напишем един тъжен факт, че поп-фолк индустрията е в пъти по-адаптивна като бизнес от поп индустрията ни. Така омразните ни фолк икони имат изключително успешна маркетингова и бранд политика. Те не се прехранват от продажба на дискове, а от продажба на пошъл и евтин имидж и участия на живо.
На нашите елитни културни дейци може и да им е тъжно, но най-големият плюс на интернет е, че прави скъпото западноевропейско и американско културно произвдоство достъпно в България. И в такъв контекст те имат два избора – или да се оплакват, или да променят бизнес модела си, като вземат най-доброто като практики от поп-фолк индустрията (не разбирайте разголени гърди, пошли текстове и света простота) и се научат да го продават умно и евтино. Защото един от основните принципи на икономиката е, че не еднократната печалба те прави богат, а големия оборот.
И шесто, последно, представете си какъв би бил животът на всеки един средноинтелигентен българин без евтиния интернет достъп то западноевропейската култура. Според нас, той би бил единствено чалга, защото малцина нечалгари в държавата знаят и умеят да произвеждат продаваем културен продукт и защото българските елитни (особено музикални) творци мрънкат, а не творят.
А сега, ето и обещаната фотогалерия от протеста:
Protesto kontraŭ ACTA http://vaskon.wordpress.com/2012/02/13/protesto-kontrau-acta/
На 14-та снимка забелязах, че двама полицаи от редицата са оставили щитовете си на земята.
Да го тълкувам ли както ми се иска да го тълкувам? 🙂
И въпрос: може ли да публикувам снимките в есперантския си блог (като дам линк към вас, разбира се)?
Здравейте,
Разбира се, че може да копирате снимките с линк. Умности е изцяло за свободното споделяне на информация 🙂
Колкото до 14-та снимка, не, не е това, което ви се иска да тълкувате. Просто се позабавиха 🙂